می توان گفت سوسک ها بزرگترین خانواده ی گروه حشرات هستند. بسیاری از مردم از نام سوسک برای انواع سوسک ها استفاده می کنند.

در حالیکه سوسک ها (beetle) دارای تفاوت های ظاهری با سوسک های حمام یا سوسری (cockroach) هستند. سوسک ها لایه ای محکم به عنوان محافظ بر روی بال های خود دارند در حالیکه ، سوسری ها فاقد این لایه هستند و شاخک های آنها اندکی متفاوت هست. این حشرات موذی گاهی در ساختمان های مسکونی و ادرای و … یافت می شوند که می توانند بسیار آزار دهنده و چندش آور باشند. سوسک ها معمولا در جاهای کم نور و دور از چشم منازل زندگی می کنند و تقریبا می توانند از هر چیزی تغذیه کنند. سمپاشی سوسک، سمپاشی سوسک ریز در حیطه ی تخصص گروه شرکت سمپاشی چی چست است که با قیمت سمپاشی مناسب، با ماندگاری طولانی قادر به سمپاشی محل مورد نظر شما است.

انواع سوسک

سوسری آلمانی ( گونه “بلاتلا ژرمانیکا”) و یا سوسک ریز: از کوچکترین انواع سوسک های خانگی هستند، به رنگ های زرد تا طلایی وجود دارند. این سوسری مختص آشپزخانه ها بوده و اغلب دردسر رستوران ها و شیرینی پزی ها و منازل می باشد. این گونه نسبت به سموم معمول ایجاد مقاومت کرده است ، لذا جهت ریشکنی آن روش های خاصی اخذ می شود. این سوسک ها در برابر سموم نسبت به بقیه مقاوم ترند، اما جای نگرانی نیست! در صورت وجود مشکل می توانید به گروه سمپاشی چی چست اعتماد کنید.

سوسری آمریکایی (گونه “پریپلانتا امریکانا”): این نوع با طول ۵-۷ سانتیمتر به رنگهای قهوه ای تا قرمز دیده می شوند. دارای بال های رشد یافته کامل هستند. همان سوسک های فاضلاب هستند که منشا فاضلاب دارند و جهت ریشه کنی کامل علاوه بر مجاری فاضلاب محل های عبور و مرور این حشرات می بایست سم پاشی شود.

سوسری شرقی: دارای رنگ تیره با بدن پهن و مسطح است.

سمپاشی سوسک ریز

سوسک ریز یکی از انواع سوسری ها با سایز حدود ۱ تا ۱/۵ هستند. این سوسری ها از رنگ زرد مایل به قهوه ای تا سیاه دیده شده اند. برخی از آنها دارای بال هستند. این حشرات گرما را دوست دارند و در مکان های تولید غذا مانند رستوران ها بیشتر یافت می شوند. برای پیشگیری از ورود این سوسک ها به منزلتان باید بهداشت منزل را تا حد امکان رعایت کنید، حتما خرده های غذا را جارو کنید و هر از گاهی زیر صندلی ها ، میز و تخت را جارو بکشید. این سوسک ها در درزها و جاهای گرم تخم ریزی می کنند. در صورت مشاهده این سوسک ها در منزلتان باید از متخصصان حرفه ای سمپاشی سوسک کمک بخواهید. شرکت رهپویان سلامت گستر چی چست ، گروه متخصص در زمینه سمپاشی سوسک در آذربایجان غربی، با بهره گیری از تکنولوژی و دستگاه های پیشرفته از سموم مناسب با ماندگاری طولانی برای سمپاشی سوسک ریز، سمپاشی سوسک فاضلاب و … استفاده می کنند.

 سوسک فاضلابی

سوسک های حمام و فاضلاب در اصطلاح حشره شناسی با نام سوسری معروف هستند. سوسری ها از متداوترین آفات در بسیاری از خانه ها و ساختمان ها هستند ، که در طول شب برای جستجوی غذا در آشپزخانه ها، انبارهای مواد غذایی، ظرف های زباله و فاضلاب دیده می شوند، و بعلت عادات کثیف و بوی نامطلوب از آفات به شمار می آیند.

سوسک ها عامل انتقال بیماری

سـوسـری ها از آفات مهمی محسوب می شوند که از کثافات، غـذاهای فـاسد، پارچه و چسب کتاب تغذیه نموده، قسمتی از غــذای هضم نشده خود را برمیگردانند، به دفع مدفـوع روی غذا عادت دارند، از دهان و غدد خود ماده ای ترشح می کنند که در مسیر حرکت آنها و منابع غذایی شان بوی ماندگار و نامطبوعی ایجاد می کنند.

ســوســری ها با آلــوده کردن مـوادغذایی از طـریق عـوامـل بیمـاریزای مـوجود در توالت ها، زباله ها، و . . .، عامل انتقال :

– بیماری های باکتریایی: اسهال، دیسانتری، وبا، تب تیفوئید
– بیماری های ویروسی: فلج اطفال
– حمل تخم کرمهای انگلی
– و نیز واکنش های آلرژیک مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلک و ناراحتی های تنفسی

راه های پیشگیری

  • در درجه ی اول، تمیز نگه داشتن محل اهمیت بسیاری دارد، مدام محل را جارو بکشید.
  • شستشو و پاک کردن کلیه سطوح، وسایل، ظروف و سطل های زباله، ابتدا از مواد پاک کننده مانند پودر و مایع ظرفشویی (به منظورحذف چربی و سایر مواد آلی که منبع تغذیه حشرات می باشند)، سپس ضدعفونی آنها با مواد ضدعفونی کننده مانند پودر پرکلرین و وایتکس (جهت ازبین بردن میکروب ها).
  • بررسی بسته بندی ها، شانه های تخم مرغ، کارتن ها و نیز السبه شسته شده و مبلمان قبل از ورود به ساختمان.
  • استفاده از زباله دان های دردار و قابل شستشو و استفاده از کیسه زباله؛
  • جمع آوری و نگهداری موادغذایی در ظروف درپوشدار در کابینت و یخچال؛
  • استفاده از انبارها و زیرزمین های فاقد رطوبت و آب.
  • حتما از درپوش برای کف آشپزخانه استفاده کنید.
  • باقی مانده غذا را در یخچال نگهداری کنید.
  • مسدود کردن شکاف های کف اتاقها؛
  • روزنه های اضافی را بپوشانید.